O penězích.. Kolik tě to bude stát?

02.07.2022

O penězích

Když se řekne práce v zahraničí, hned tě asi napadne jedno. Peníze. Zbohatnu! Budu se mít líp! No řekni sám, kdo by se v tom vrtal a přesvědčoval tě, že si to nemůžeš dovolit, že tě to bude moc stát? Můžeš se klidně měsíce válet na plážích, denně brouzdat velkoměstem, nebo tam i zpátky projíždět severskou krajinu a nikdo ti na to nemůže vůbec nic říct. Jel jsi tam vydělávat, ne peníze rozhazovat.

Na jednu stranu jsou sice peníze a vidina výdělku velkou motivací, proč vůbec vycestovat. Na tu druhou jsou to ale opět peníze, co je tím největším strašákem a brzdou, co nám v tom vlastně brání. Tak jak to tedy je? Bude nás odjezd do zahraničí stát majlant? Nebo si tam ten majlant vyděláme?

V zahraničí je draho

Ještě než se pustím do článku dál, napíšu tady podle mě celkem jasnou, ale přesto občas opomíjenou věc. Vhledem k tomu, že z více různých důvodů se jezdí pracovat především do ekonomicky silnějších zemí, je dost pravděpodobné, že i v té tvé bude draho. Nejspíš o dost dráž, než u nás. Takže to, na co ses u nás ty dlouhé měsíce z brigád nebo práce tak nadřel, může vzít v cizině za pár týdnů, klidně i dní, za své. Úspory tam bez větších problémů padnou třikrát až čtyřikrát rychleji. No, to bude fičák. Pro eliminaci stresových chvil je s tím dobré v rozpočtové tabulce počítat. A k tomu ideálně vymyslet způsob, jak co nejvíc ušetřit...

Musíš si především správně vybrat

Na kolik tě tedy práce v zahraničí asi tak vyjde? Hm, tak takto jednoduše se to říct bohužel nedá. Záleží totiž především na tobě, jak moc jsi náročný. Třeba jak hezké vyžaduješ ubytko? Jak drahou zemi sis vybral? Jaký typ práce jsi ochotný dělat? Začneš s hledáním už před odjezdem? Nebo budeš vyšilovat až na místě? Kdy pak začneš reálně pracovat? Jak daleko od zaměstnání budeš bydlet? Budeš mít od zaměstnavatele zajištěné jídlo? Nebo alespoň to ubytování? Pojedeš sám nebo s agenturou? Budeš platit nějaké papírování nebo víza? Jak daleko budeš cestovat? 

No a takto nějak bych mohla pokračovat ještě hezkých pár řádků. Existují velmi levné, ale naopak i brutálně drahé varianty, jak se do zahraničí dostat. Jednotlivé práce, organizované programy, ostatní možnosti, i jejich finanční náročnost popisuji detailně v knize. Pokud tě to zajímá, můžeš se tam na to mrknout. A až si to projdeš, zjistíš, že to je hlavně o tom, umět si správně vybrat..

  • Pokud nemáš na rozhazování

Ty levnější varianty tě nemusí ve výsledku stát víc než pár tisícovek. Když zredukuješ největší finanční žrouty, tedy položky, které tě tam stojí nejvíc, dokážeš ušetřit i devadesát procent běžných výdajů. Což už se ve výsledku sakra pozná. A cože je to ONO tajemné, co je na životě v cizině vůbec nejdražší? No, není to žádná velká věda, takže mi na to bohatě postačí jen tři krátká slůvka. Doprava. Bydlení. Jídlo. Takže třeba taková au pair, která má většinu z toho celou dobu gratis, je pro začátek ideální. Protože se takto dá odjet klidně jen s pár našetřenými stovkami v kapse.  

  • Pokud naopak nejsi žádný troškař

Jestliže sis ale poměrně neskromně vybral tu nejdražší zemi, kterou jsi objevil, odjíždíš tam na vízový a finančně náročný program, a ještě k tomu máš své standardy, které samozřejmě striktně vyžaduješ, začni už na cestu pomalu šetřit. Nebo raději rychle. Bude to totiž chtít slušnou zásobičku, nebo alespoň štědré rodiče. Ono vejít se do určitého rozpočtu dá mnohem víc práce, než si vybrat náročnější variantu. No, nebudu to tu už asi víc rozmazávat. Každopádně se nemusíš bát, i pro tebe se v zahraničí určitě najde důstojný a smysluplný program, krásné ubytování, i nějaká ta pohodová a "čistá" práce.

Co všechno musíš do výdajů započítat

Věřím, že jedním z hlavních důvodů, proč do zahraničí za prací vůbec vyrazit, je právě výdělek. Jenže než si to první euro, dolar, libru, nebo cokoliv jiného vyděláš, budeš do toho muset nejdřív něco sám zainvestovat. To je asi jasné. Ono totiž všechno něco stojí a ani skotačení v zahraničí není žádnou světlou výjimkou.

1.    Bydleníčko

Záměrně ho píšu hned na začátku, protože je to obzvlášť v zahraničí ta nejbolestivější položka. Musíš počítat s tím, že budeš kromě nájmu platit při nástupu na ubytování pravděpodobně i dvouměsíční depozit. Takže hned dva nájmy dopředu. V rámci značného ušetření si ideálně vyber zaměstnavatele, který ti bude schopný nějaké rozumné a hlavně cenově dostupné ubytko zařídit. Hodně zaměstnavatelů, hlavně samozřejmě ti větší, už mají nasmlouvané své vlastní pronajímatele nebo prostory. Ty  jsou buď přímo v areálu, nebo v blízkém okolí práce. Takže tím krásně ušetříš i za dopravu do práce. Pokud se ti to takto zařídit povede, zaplatíš řekněme jen symbolickou zaměstnaneckou částku, kterou ti navíc budou strhávat pravděpodobně až z výplat. Což je super, jelikož nezaplatíš nic předem. Takže ano, dost možná právě ani ten strašidelný depozit.

2. Jídlo

Hned za bydlením je nejdrastičtější položkou jídlo. Záleží samozřejmě, jak je kdo náročný a jaksi "rozežraný" (ne a ne pro to najít jiné slovo), ale jíst musíme všichni, že ano. Na jídle se dá sice nejvíc ušetřit, ale také samozřejmě i utratit. Takže pokud se chceš i v zahraničí stravovat kvalitně a zdravě, prodraží se to. Proto doporučuji opět vybírat zaměstnavatele, kteří ti kromě pokojíku zajistí i to jídlo. Za mě tedy bohatě stačí teplé obědy nebo večeře během směny. Věřím, že ten zbytek se už dá nějak přežít i na jogurtu a chlebu.

3.    Dopravu

Po Evropě už se dneska dostaneš i za pár stovek, ale někam dál, třeba za oceán, to už tak veselé není. Především k letenkám tu proto zopakuji pár profláknutých tipů. Pokud odjíždíš do vízových zemí, rozhodně doporučuji koupit letenku až potom, co je máš udělené. Ať ti v tom nelítají peníze, pokud víza náhodou nevyjdou. Taky bych ti ze své vlastní zkušenosti poradila koupit letenku takovou, která nabízí možnost přerezervování termínu. Nejde ani tak o tebe, že ty bys z nějakého důvodu nemohl přijet. Ale spíš o to, že ti datum příjezdu může z minuty na minutu posunout tvůj zaměstnavatel. Což se bohužel stává a nijak to neovlivníš. U vzdálenějších a dražších lokalit se taky určitě nebraň odletu z jiných měst, než jen z oblíbené Prahy nebo Vídně. Cenově zajímavější je třeba Berlín, Mnichov, Budapešť atd. A samozřejmě u letenek obecně platí, že čím dřív koupíš, tím levněji letíš. O knihovacích třídách a zdražování letenek postupem času tu psát snad ani nemusím. Pro mladé cestovatele to není žádnou horkou novinkou :) 

4. Pojištění

A ještě by sis měl samozřejmě krýt záda. Mám tím na mysli zdravotní, sociální a cestovní pojištění. Moc se v tom neorientuješ? V pohodě, nevadí. Sice se to asi nezdá, ale tohle je fakt dost obsáhlé téma. Proto ho detailně rozebírám opět v knížce. Každopádně i toto tě bude zkrátka něco stát. Bohužel asi víc, než si myslíš...

5.       Hledání práce

A pak tu jsou ještě utracené peníze spojené s hledáním práce. Tady se mohou potenciální výdaje dost zásadně lišit. Podle způsobu a stylu, jakým si práci sháníš.

Když jedeš s agenturou- raději se svěříš do péče agentury a necháš je, ať se snaží? Dobrý nápad. Ušetříš si tím totiž rozhodně stres, taky obíhačky, zjišťování asi milionu informací, i čas při hledání bydlení a práce. Ale zadarmo to nebude. Na druhou stranu jejich neodpáratelnou finanční výhodou je zase to, že jejich zaměstnavatelé většinou právě to jídlo a ubytování svým zaměstnancům za dobrý peníz zařídí. 

Když jedeš na blint - pokud si troufáš hledat práci až na místě, nejsem si jistá, jestli tě to nakonec nevyjde ještě o dost dráž. Pravděpodobně totiž ano. Záleží, jak koho, jak kde, a jak velké budeš mít štěstí. Obecně ale odjet na blint a hledat práci až tam, není vůbec levná záležitost. 

Musíš se na novém místě nejdřív ze všeho někde ubytovat a vzhledem k tomu, že ubytování je v zahraničí asi třikrát dražší než u nás, hm. Musíš tam něco jíst a při hledání se různě přesouvat, a vzhledem k tomu, že je i to jídlo a doprava je většinou přepálená, hm. Oslovuješ vesměs studené kontakty, tedy zaměstnavatele, kteří právě teď nikoho nehledají, potřebují úplně v jinou dobu, na úplně jinou pozici, nebo jinak zkušeného zájemce, hm. A hledat způsobem, že dvacetkrát denně slyšíš NE, je za prvé extrémně demotivující a za druhé dosti zdlouhavé. Samozřejmě to tak nemusí být všude a u všech, ale měl bys s tím ve svých finančních rezervách rozhodně počítat.

Když si práci hledáš z domu- pokud nechceš platit za agenturu, ani se stresovat hledáním práce až na místě, jdi zlatou střední cestou. Můžeš si práci i bydlení hledat už doma, s dostatečným předstihem před odjezdem. Pak je reálná šance, že tam tolik neutratíš. Každopádně tak jako tak tě to bude něco stát, a zrovna zanedbatelné to také nebude. Kromě peněz to bude totiž i spousta tvého času a hlavně nervů při hledání a domlouvání na dálku.

6. A ještě výdaje doma

Člověk musí započítat nejen výdaje po příjezdu, ale také to, co ho to bude stát ještě před samotným odjezdem, tady doma. Už máš vymyšlené, co se bude dít s tvým královstvím? Pokud ještě vegetíš u rodičů, v tomto ohledu jsi fakt šťastlivec. Svůj bordýlek v pokoji necháš klidně několik měsíců ladem a skladem, však oni to tam vaši už nějak přežijí. Neřešíš, kam s věcmi, nábytkem, nebo kdo bude krmit a zabavovat tvého křečka.

Jenže bohužel ne všichni takový servis mají. Osobní věci se stávají velkým problémem. Kdo má tu možnost, poprosí o jejich uskladnění za menší almužničku třeba ve sklepě nebo garáži známého. Pokud to ale neklapne, nábytek se musí s těžkým srdcem prodat, půjčit, nebo přestěhovat. No práce a starosti navíc. A co dělat se samotným bytem? Sehnat náhradní nájemníky? Dát výpověď a nadobro se ho vzdát? Nebo v zoufalství dál platit nájem a přitom tam několik měsíců nevkročit?

Pomohl ti článek? Pokud ano, budu ráda za sdílení dalším váhajícím dobrodruhům:)



Další super články najdeš tady :)