O penězích.. Kolik tě to bude stát?

05.06.2020

O penězích

Otázka peněz a práce v zahraničí spolu sice jdou ruku v ruce, ale zároveň jsou to takoví dva věční rivalové. Na jednu stranu jsou totiž peníze a vidina výdělku pro spoustu lidí velkou motivací, proč do zahraničí vůbec vycestovat. Na druhou stranu jsou to ale opět peníze, co je tím největším strašákem a brzdou, co jim v tom vlastně i brání. Tak jak to teda s nimi je? Bude nás práce v zahraničí stát balík?? Nebo si tam ten balík vyděláme??

V zahraničí je draho

Ještě než se pustím do článku dál, napíšu tady podle mě celkem jasnou, ale přesto občas opomíjenou věc. Vhledem k tomu, že z více různých důvodů se jezdí pracovat především do ekonomicky silnějších zemí, je dost pravděpodobný, že i v tý tvý bude draho. Nejspíš o dost dráž, než u nás. Takže to, na co ses u nás ty dlouhý měsíce z brigád nebo práce tak nadřel, může vzít v cizině za pár týdnů, klidně i dní, za svý. Úspory tam bez větších problémů padnou třikrát až čtyřikrát rychleji. No, to bude slušnej fičák. Pro eliminaci stresových chvil je s tím dobrý v rozpočtový tabulce počítat. A k tomu ideálně vymyslet způsob, jak co nejvíc ušetřit...

Musíš si především správně vybrat

Na kolik tě teda práce v zahraničí asi tak vyjde? Hm, tak takhle jednoduše se to říct bohužel nedá. Záleží totiž především na tobě, jak moc jsi náročnej. Třeba jak hezký vyžaduješ ubytko? Jak drahou zemi sis vybral? Jakej typ práce jsi ochotnej dělat? Začneš s hledáním už před odjezdem? Nebo budeš vyšilovat až na místě? Kdy pak začneš reálně pracovat? Jak daleko od zaměstnání budeš bydlet? Budeš mít od zaměstnavatele zajištěný jídlo? Nebo aspoň to ubytko? Pojedeš sám nebo s agenturou? Budeš platit nějaký papírovačky nebo víza? Jak daleko budeš cestovat? 

No a takhle nějak bych mohla pokračovat ještě hezkých pár řádků. Existují velmi levný, ale naopak i brutálně drahý varianty, jak se do zahraničí dostat. Jednotlivý typy a druhy práce i jejich finanční náročnost tu budu brzo popisovat, takže si to tu můžeš trochu projet. Ve výsledku ale stejně zjistíš, že to je víceméně jenom o tom, umět si správně vybrat :)

  • Pokud nemáš na rozhazování

Ty levnější varianty tě nemusí ve výsledku stát víc než pár tisícovek. Když zredukuješ největší finanční žrouty, teda položky, který tě v zahraničí stojí nejvíc, dokážeš ušetřit i devadesát procent běžných výdajů. Což už se ve výsledku sakra pozná. A cože je to ONO, co je na životě v zahraničí vůbec nejdražší? No, není to žádný velký překvápko, takže mi na to bohatě postačí jen tři krátký slůvka. Doprava. Bydlení. A samozřejmě jídlo. Takže třeba taková au pair, která má většinu z toho celou dobu gratis, je pro začátek ideální. Protože se takhle dá krásně odjet jen s pár našetřenýma stovkama v kapse.  

  • Pokud naopak nejseš žádnej troškař

Jestliže sis ale poměrně neskromně vybral tu nejdražší zemi, odjíždíš tam na vízovej a finančně náročnej program a ještě k tomu máš svý standardy, který samozřejmě vyžaduješ, začni už na cestu pomalu šetřit. Nebo radši rychle. Bude to totiž chtít slušnou zásobičku. Nebo aspoň štědrý rodiče:) Ono vejít se do určitýho rozpočtu dá mnohem víc práce, než si vybrat nějakou náročnější variantu. Takže tohle tady už asi nebudu nijak víc rozmazávat. Ale buď v pohodě, i pro tebe se v zahraničí určitě najde důstojnej a smysluplnej program, krásný ubytko, i nějaká ta pohodová a "čistá" práce:) 

Co všechno musíš do výdajů započítat

Věřím, že jedním z hlavních důvodů, proč do zahraničí za prací vůbec vyrazit, je právě výdělek. Jenže než si to první euro, dolar, libru, nebo cokoliv jinýho vyděláš, budeš do toho muset nejdřív něco sám zainvestovat. To je asi jasný. Ono totiž všechno něco stojí a ani skotačení v zahraničí není žádnou světlou výjimkou.

1.    Bydleníčko

Záměrně ho píšu hned na začátku, protože je to obzvlášť v zahraničí ta nejbolestivější položka. Musíš počítat s tím, že budeš kromě nájmu platit při nástupu na ubytko pravděpodobně ještě i dvouměsíční depozit. Takže hned dva nájmy dopředu. V rámci značnýho ušetření si ideálně vyber zaměstnavatele, kterej ti bude schopnej nějaký rozumný a hlavně cenově dostupný ubytko zařídit. Hodně zaměstnavatelů, hlavně samozřejmě ti větší, už mají nasmlouvaný svý vlastní ubytka. Ty jsou buď přímo v areálu, nebo dost blízkým okolí samotné práce. Pokud se ti to povede takhle zařídit, zaplatíš řekněme jen symbolickou zaměstnaneckou částku, kterou ti navíc budou strhávat pravděpodobně až z tvých výplat. Což je super, jelikož nezaplatíš nic předem. Takže ano, dost možná právě ani ten strašidelnej depozit.

2. Jídlo

Hned za bydlením je nejdrastičtější položkou jídlo. Záleží samozřejmě, jak je kdo náročnej a jaksi rozežranej, ale jíst musíme všichni, žejo. Na jídle se dá sice nejvíc ušetřit, ale taky samozřejmě i utratit. Takže pokud se chceš i v zahraničí stravovat kvalitně a zdravě, prodraží se to. Proto doporučuju opět vybírat zaměstnavatele, kteří ti kromě ubytka zajistí i to jídlo. Za mě teda bohatě stačí teplý obědy nebo večeře během směny. Věřím, že ten zbytek se už dá nějak přežít i na jogurtu a chlebu:) 

3.    Dopravu

Po Evropě už se dneska dostaneš i za pár stovek, ale někam dál, třeba za oceán, to už tak veselý není. Především k letenkám tu proto zopakuju pár profláklých tipů. Pokud odjíždíš do vízových zemí, rozhodně doporučuju koupit letenku až potom, co je máš udělený. Ať ti v tom nelítají peníze, pokud víza náhodou nevyjdou. Taky bych ti ze svý vlastní zkušenosti poradila koupit letenku takovou, která nabízí možnost přerezervování termínu. Nejde ani tak o tebe, že ty bys z nějakýho důvodu nemohl přijet. Ale spíš o to, že ti datum příjezdu může z minuty na minutu posunout tvůj zaměstnavatel. Což se bohužel stává a nijak to neovlivníš. U vzdálenějších a dražších lokalit se taky určitě nebraň odletu z jiných měst, než jen z oblíbený Prahy a Vídně. Cenově zajímavější je třeba Berlín, Mnichov, Budapešť atd. A samozřejmě u letenek obecně platí, že čím dřív koupíš, tím levněji letíš. O knihovacích třídách a zdražování letenek postupem času tu psát snad ani nemusím. Pro mladý cestovatele to určitě není žádnou novinkou :) 

4. Pojištění

A ještě by sis měl samozřejmě krýt záda. Mám tím na mysli zdravotní, sociální a cestovní pojištění. V tomhle se moc neorientuješ? V pohodě, nevadí. Vzhledem k tomu, že tohle téma budu dost podrobně popisovat v sólo článcích o pojištění, nechám to teď být. Každopádně i tohle tě bude něco stát. No, bohužel možná víc, než si myslíš...

5.       Hledání práce

A pak tu jsou ještě utracený peníze spojený s hledáním práce. Tady se můžou potenciální výdaje dost zásadně lišit. Podle způsobu a stylu, jakým si práci sháníš.

Když jedeš s agenturou- raději se svěříš do péče agentury a necháš je, ať se snažej? Dobrej nápad. Ušetříš si tím totiž rozhodně stres, taky obíhačky, zjišťování asi milionu informací, i čas při hledání ubytka a práce. Ale bude to něco stát. Na druhou stranu jejich neodpáratelnu finanční výhodou je zase to, že jejich zaměstnavatelé většinou právě to jídlo a ubytko svým zaměstnancům za dobrej peníz zařídí. 

Když jedeš na blind - pokud si troufáš hledat práci až na místě, nejsem si jistá, jestli tě to nakonec nevyjde ještě o dost dráž. Pravděpodobně totiž ano. Záleží, jak koho, jak kde a jak velký budeš mít štěstí. Obecně ale odjet na blind a hledat práci až tam, není vůbec levná záležitost. 

Musíš se na novým místě nejdřív ze všeho někde ubytovat a vzhledem k tomu, že ubytování je v zahraničí asi třikrát dražší než u nás, hm. Musíš tam něco jíst a při hledání se různě přesouvat, a vzhledem k tomu, že je i to jídlo a doprava je většinou drahá, hm. Oslovuješ vesměs studený kontakty, teda zaměstnavatele, kteří právě teď nikoho nehledají, potřebují úplně v jinou dobu, na úplně jinou pozici nebo jinak zkušenýho zájemce, hm. A hledat způsobem, že dvacetkrát denně slyšíš NE, je za prvý extrémně demotivující a za druhý dosti zdlouhavý. Samozřejmě to tak nemusí být všude a u všech, ale měl bys s tím ve svých finančních rezervách rozhodně počítat.

Když si práci hledáš z domu- pokud nechceš platit za agenturu, ani se stresovat hledáním práce až na místě, jdi zlatou střední cestou. Můžeš si práci i bydlení hledat už doma, s dostatečným předstihem před odjezdem. Pak je reálná šance, že tam tolik neutratíš. Každopádně tak jako tak tě to bude něco stát, a zrovna zanedbatelný to taky rozhodně nebude. Kromě peněz to bude totiž i spousta tvýho času a hlavně nervů při hledání a domlouvání na dálku.

6. A ještě výdaje doma

Člověk musí započítat nejenom výdaje po příjezdu, ale taky to, co tě to bude stát ještě před samotným odjezdem, tady doma. Už máš vymyšlený, co se bude dít s tvým královstvím? Pokud ještě vegetíš u rodičů, v tomhle ohledu jsi fakt šťastlivec. Svůj bordýlek v pokoji klidně necháš několik měsíců ladem a skladem, však vaši to tam už nějak přežijí. Neřešíš, kam s věcma, nábytkem, nebo kdo bude krmit a zabavovat tvýho křečka.

Jenže bohužel ne všichni takovej servis mají. Osobní věci se stávají velkým problémem. Kdo má tu možnost, poprosí o jejch uskladnění za menší almužničku třeba ve sklepě nebo garáži nějakýho známýho. Pokud to ale neklapne, nábytek se musí s těžkým srdcem prodat, půjčit, nebo přestěhovat. No práce a starosti navíc. A co dělat se samotným bytem? Sehnat náhradní nájemníky? Dát výpověď a nadobro se ho vzdát? Nebo v zoufalství dál platit nájem a přitom tam několik měsíců nevkročit?

Pomohl ti článek? Pokud ano, budu ráda za sdílení dalším váhajícím dobrodruhům:)