5 BOŽÍCH důvodů, proč do zahraničí odjet za prací

27.10.2022

1) Je to sexy

Pokaždé, když jsem ve škole, v práci, na brigádě, nebo třeba na nějaké oslavě poznala novou tvář, byli paf z mých pracovních příběhů. Dost často to vypadalo asi nějak takhle. "To jsi jako vážně zažila tohle? Tam jsi byla? Cože, ty jsi tam dělala tohle? Wow!"

A jsem si naprosto jistá, že něco podobného denně potkává i ostatní vášnivé cestovatele. Protože cestovat a pracovat v zahraničí, je pro většinu lidí prostě a jednoduše zatraceně sexy! Tak co být jedním z nich?:)

2) Jen tak tě něco nerozhodí 

Při práci v zahraničí zažiješ občas hodně perné chvilky. Cizí řeč, ve které dost možná ze začátku plaveš. K tomu cizí lidi, odlišná kultura, zvyky, manýry, způsoby, vyjadřování, chování, mentalita, nebo pracovní podmínky. S tím vším se budeš denně setkávat a bojovat. A pokud tímto způsobem vycestuješ opakovaně a pokaždé do jiného koutu světa, budeš se muset na nové prostředí znovu a znovu a znovu adaptovat. A to je fuška.

Proto si myslím, a jsem o tom osobně i přesvědčená, že právě práce v zahraničí nás do budoucna neuvěřitelně posílí. S lidmi to dost často není jednoduché, a při komunikaci v cizí řeči, navíc ještě v cizí zemi, to platí trojnásob. Nebudeš tam zkrátka ve svém prostředí a nebudeš tam ani mezi svými. A to tě stoprocentně zocelí.

3) Jsi pro ostatní frajer

Téměř každý mlaďoch nad prací v zahraničí v určitém období uvažuje. Jenže už málokdo to bohužel dokáže dotáhnout do konce. Lidi se vycestovat prostě bojí a víc než cokoliv jiného od nich uslyšíš hlavně to, proč to u nich ještě nikdy nešlo, a proč to samozřejmě nejde ani právě teď. 

Pokud ale budeš zrovna ty tou hezkou výjimkou, ten batoh si doopravdy sbalíš, a doma se po tobě jen zapráší, budeš hrdinou. Kámoši, rodina, i známí k tobě budou po této stránce vzhlížet. Protože začínat od nuly, a ještě na novém místě v cizí zemi, vážně není pro každého...

4) Sbíráš cool zážitky

V zahraničí toho zažiješ tolik, že své božské zážitky budeš muset ještě po návratu dlouze třídit, vstřebávat, a zpracovávat. Lozil jsi na severu po horách? Viděl na vlastní oči polární záři? Pozoroval v dáli stádo sobů? Mluvil jsi tváří v tvář s nějakým domorodcem? Vyšlápl si na sopku a pozoroval východ slunce? Zkoušel jsi surfovat? Zažil divoké párty na plážích? Nebo se jen nechal unést dech beroucí čistou a klidnou přírodou? To všechno jsou chvíle naprosto jedinečné a neopakovatelné, které ti už jen stěží někdo odpáře. Tohle doma opravdu nezažiješ. Pro tyto zážitky si zkrátka musíš přijet.

5) Neujíždí ti vlak

Spousta lidí se k této změně bohužel nikdy neodhodlá, byť to paradoxně opravdu chtějí. Doma je drží a stahuje hezky zpátky něco neviditelného, zato evidentně dost silného. Jednoho dne se tak klidně mohou probudit s tím, že už se jim vlastně ani nikam nechce. Nebo už to opravdu, a tentokrát už vážně doopravdy, nejde. A to je průšvih. Své sny úspěšně zadupali do země a už si je jen těžko někdy splní. Minimálně ne v takové podobě a ne s tak čistou a bezstarostnou hlavou. Tento vlak jim prostě ujel...

Ty proto nedělej tu stejnou chybu. Protože až si tento úžasný sen splníš, budeš se moct jednou provždy posunout, s klidem v srdci i na duši, v životě zase o kus dál. A o to tady přece jde, nebo ne? :)