7 senzačních tipů, jak se jednou provždy ten cizí jazyk naučit!

17.03.2023

Bez cizího jazyka se žít samozřejmě dá...  Ale když ho ovládáme, to je úplně jiný svět...! Otevřou se nám tím dveře k nejedné lákavé a často i neopakovatelné příležitosti. Třeba vysněná práce? Cestování na vlastní pěst? Nebo dokonce job v zahraničí? To je bez znalosti jazyka v dnešní době asi už jen těžko představitelné.

Ale jak na to??

Super zprávou ale je, že právě dnešní doba je na učení se jazyka ta vůbec nejlepší! Máme na výběr tolik bezvadně fungujících možností, metod, učebních materiálů, kurzů, i škol, že je můžeme přehazovat snad i lopatou. Jenže přesně to je pro většinu lidí právě ten NEJVĚTŠÍ PROBLÉM. A já se tomu popravdě vůbec nedivím...

Je toho všeho tolik a křičí to na nás ze všech stran, že si vlastně nedokážeme pořádně nic vybrat, u ničeho zakotvit. A tak se v tom zmatení a rozladění jen dál a dál plácáme...

Já mám ale teď pro vás hned několik tipů, jak si učení jazyka začít konečně užívat a jak se ho hlavně jednou provždy doopravdy naučit! Spojila jsem se z toho důvodu přímo s paní ředitelkou jedné z našich nejlepších jazykových škol, BOHEMIA INSTITUT v Praze, abychom vám s tím teď  společně pomohly.

Jaké jsou podle mě a paní ředitelky Mocové ty nejlepší tipy na učení??

TIP č. 1  - JAZYKEM SE OBKLOPIT

Znamená to jednoduše co nejintenzivnější kontakt s jazykem, kterému se právě věnujeme. Dívat se na oblíbené seriály, poslouchat hudbu, číst zábavné články, poslouchat podcasty, shlížet youtube videa, zapojovat se do debat na internetu, nebo číst přímo cizojazyčné knížky. Zkrátka každou volnou (klidně i relaxační) chvilku vyplnit kontaktem s jazykem, kterému se právě věnujeme. 

Za mě tou úplně nejlepší variantou je roční pomaturitní jazykovka. Sama jsem tuto možnost využila a byl to bez přehánění nejlepší a neúžasnější rok mého studentského života! Je to nejrychlejší a rozhodně i nejlevnější varianta, jak se cizím jazykem obklopit, a to hned několika rodilými mluvčími a zároveň mít stále status studenta. K tomu s přidávají další dlouhé letní prázdniny, které pak můžeme využít třeba právě k práci nebo letní brigádě v zahraničí:) No neber to!:)

TIP č 2 - UČIT SE ZÁBAVNĚ A INTERAKTINĚ

Koho by bavilo sedět našponovaný u stolu a drtit se slovíčka nebo gramatiku nazpaměť, že:). To není zrovna ideální metoda pro to, aby nás to i po měsíci pořád bavilo a měli jsme do učení sami chuť. Chce to trochu víc fantazie:) Co třeba místo slovíček napsaných na papíře vyrazit do terénu a učit se přímo ze situací, u kterých tady a teď jsme? Popsáním toho, co vidíme, nebo právě děláme? Začněme tématy, které nás samotné baví, o kterých se chceme něco dozvědět a o kterých máme samozřejmě i my sami co říct! 

TIP č. 3 - NEBÁT SE DĚLAT CHYBY, Z TĚCH SE UČÍME NEJVÍC!

Ano, otravná, otřelá, tisíckrát opakovaná fráze, ale je v ní tolik pravdy! Prostě mluvit, mluvit, mluvit, dělat u toho chyby, a z těch se učit! Tak jednoduché, ale tak mocné.

TIP č. 4 - OBRNIT SE TRPĚLIVOSTÍ A NECHTÍT ZÁZRAKY HNED

Možná teď někoho zklamu nebo až naštvu, ale zázračné metody tipu "JAZYK VÁS ZA 4 TÝDNY NAUČÍME!" opravdu nefungují. Není nutné nad tím sedět každý den hodiny a hodiny. Je ale potřeba se učit systematicky a pravidelně. Ze začátku se asi nebude nic moc dít a můžeme mít pocit, že se nikam neposouváme. Jakmile ale překročíme pomyslnou hranici a jazyk se nám dostane pod kůži, začneme ze dne na den rozumět mnohem víc a mluvit čím dál líp.. :) Učení jazyka chce prostě jen trochu naší trpělivosti a pozornosti. Proto nechtějme vše hned:) 

TIP č. 6 - KOMBINOVAT PŘÍSTUPY A UČITELE

Přístup, slang, přízvuk, nebo původ učitelů se může dost zásadně lišit. Některý nám může vyhovovat perfektně, některý o něco méně. Proto je super kombinovat, zkoušet a hlavně střídat. "Učitel" pro nás ale může být mimo klasického pojetí klidně i oblíbený zahraniční youtuber, kterého sledujeme a posloucháme, nebo seriál, který právě hltáme:) 

Proč je dobré to takhle kombinovat? Když vezmu za příklad třeba angličtinu, tak každý asi víme, že britská, americká, nebo i kanadská či australská je prostě každá tak trochu jiná. Proto se neupínejme jen na jednoho člověka. Raději je trošku prostřídejme a všelijak nakombijme. O tohle se ale právě na jazykovce nemusíš vůbec obávat. Tam se střídá hned několik profi učitelů z různých koutů světa:)

TIP č. 7 - NATRÉNOVAT SI JAZYK PŘÍMO V PRAXI

A co je vůbec to nejlepší, co můžeme pro náš posun vpřed udělat? Jasně! Vyzkoušet si ho přímo v praxi! Poupravíme (nebo úplně překopeme) svou výslovnost, pochytíme správnou intonaci, spoustu nových slov, slovních spojení, i správných frází. Naučíme se zkrátka jazyk používat správně, v praxi, a hlavně z reálných situací, ve kterých budeme přímým aktérem. Právě tím si nová slovíčka i význam mnohem líp zapamatujeme a jazyk se tak jednou pro vždy krásně naučíme:)

A jaké další (tajné) tipy se osvědčily vám? Napište mi je na Instagramu nebo Facebooku! Těším se tam na vás!Další super články najdeš tady :)