Co dělat při ztrátě dokladů

18.05.2020

Opatření před ztrátou

Ztráta dokladů je o nervy i u nás v Česku. Takže si asi umíme všichni představit, jak hrozný to musí být v zahraničí. Aby ses nepříjemným obíhačkám vyhnul, úplně nejlepším scénářem je samozřejmě nic neztratit. Takže nejlíp udělej pár chytrých opatření, který ti to pokud možno znemožní. 

Já bych třeba doporučila vzít s sebou kromě cestovního pasu ještě občanku. Nebo naopak, kromě občanky i pas. Prostě druhej doklad totožnosti. A doklady si schovala ideálně na vícero různých míst. Protože když už se něco ztratí, nebo ti někdo ukradne, je to nejčastěji peněženka, kabelka nebo batoh, žejo. Takže zrovna doklady bych z toho důvodu  měla jinde. Jeden z nich místo v batohu třeba přímo u sebe v kapse, druhej mistrovsky zahrabanej hluboko v kufru.

Dokonce si můžeš nechat vystavit i druhej pas. Což já už nějakej ten pátek mám a je to naprosto boží věc. Věděl jsi vůbec, že to u nás jde? Zdaleka ne ve všech státech je to možný, ale u nás jo, což je pro nás obrovská výhoda. Ten druhej ale nemusíš brát nutně s sebou, klidně ho nech v šuplíku doma. Což je podle mě i lepší, než ho tahat s sebou. Proč proboha!? No, kdybys totiž náhodou o celý zavazadlo přišel a s ním i o všechny svý drahocený doklady, vaši ti můžou ten "náhadní" pas poslat do zahraničí pohodlně expresní poštou. Ušetřilo by ti to vážně dost nervů, peněz, času, ale i obíhaček a vyřizování po úřadech. 

Taky si určitě udělej hned několik kopií všech svých dokladů. Jednu várku nech doma vašim, druhou si vezmi fyzicky s sebou a třetí si ještě pošli na svůj email. Ať je máš popřípadě kdekoliv a kdykoliv k dispozici i online. Proč, to se dozvíš dál v článku.

No a pokud jsi ke vší smůle už o doklady vážně přišel, nebo se moc dobře znáš a víš, že by se ti to jednoho krásnýho dne mohlo stát, čti dál. Sama jsem totiž v těchto záležitostech pár velice hezkých a nezapomenutelných zkušeností během cest nasbírala, takže ti o tom můžu něco povyprávět. Co přesně teda dělat v případě ztráty jednotlivých dokladů? 

Ztráta pasu a občanky

Ztráta dokladu totižnosti v zahraničí je asi největší průšvih. Co s tím? No, nejdřív ze všeho o tom rozhodně informuj místní POLICII, kam musíš samozřejmě přijít osobně. Kdyby chtěl tvou totožnost nějakej vtipálek zneužít, ať mu tu zábavičku včas utneš. Na policii to s tebou sepíší a vydají ti potvrzení o ztrátě dokladu. To je pro tebe celkem důležitej papír, takže neztratit:) 

Potom sprintuj na ZASTUPITELSKEJ ÚŘAD ČR v zemi, kde jsi. Upozorňuju ale, že ten většinou hnízdí v hlavním městě a to můžeš mít sakra z ruky. Některý rozlehlejší státy mají naštěstí po svý zemi i "pobočky" zastupitelských úřadů. Takže než vyrazíš na dvoudenní cestu přes půl státu, raději si tu svou nejbližší pro jistotu ještě vygoogli. Ale i tam musíš dorazit samozřejmě osobně. Předáš jim tam potvrzení o ztrátě od policie a ještě si od tebe vezmou tvůj druhej doklad totožnosti. Pokud už žádnej jinej nemáš, v nejhorším případě právě aspoň nějakou tu jeho kopii.

Nepočítej ale s tím, že ti tam automaticky vystaví doklad novej. Udělají ti nejspíš jen jakejsi cestovní průkaz. Ten má zaprvý omezenou platnost a zadruhý slouží jen jako jednorázovej transfer k nám. Vystaví ti ho za poplatek, plus minus do třiceti dnů. Umí to samozřejmě i dřív, ale platíš za rychlost. Na tenhle náhradní doklad si ale nemůžeš jen tak libovolně cestovat do dalších zemí. Slouží opravdu jen pro co nejrychlejší přesun k nám. A až u nás si můžeš zažádat o zbrusu novej originál.

"TAJNÝ INFO" 

Tak dobře, abych ti nelhala, i na zastupitelským úřadě originál cestovní doklad toreticky vyřídíš. Trvá to ale děsně dlouho, pro představu tak dva až čtyři měsíce, a stojí to vážně majlant. Musí se o něj totiž ze zahraničí zažádat, vystaví se ti tak jako tak jedině u nás v Česku a pak ti ho musejí ještě poslat zpět do zahraničí. To jen abys věděl, proč to trvá tak šíleně dlouho. Nicméně důležitou zprávou je, že nějaká ta klikatá cestička přece jen existuje..

Ztráta řidičáku

I u řidičáku musíš co nejdřív zaběhnout na místní policejní stanici a ztrátu nebo krádež nahlásit. Zase ti vystaví potvrzení o ztrátě. Tím ale jejich rychlá a zběsilá akce končí. Nevystaví ti náhradní doklad, ani ti neudělají novej. Jestli sis dělal před odjezdem mezinárodní, máš aspoň ten. To je ale bohužel jen ověřená a přeložená kopie. Bohužel teda nepřítomnost originálu nemusí místní silniční policii stačit. Určitě s sebou voz aspoň to potvrzení o ztrátě od jejich kolegů, ale rovnou říkám, že je to nemusí uspokojit. Pak to buď riskuj, nebo si zajeď na návštěvu domů a při tý příležitosti si tady vyřiď rovnou ridičák novej.

Ztráta zdravotní kartičky

Pokud tuhle EHIC kartičku v zahraničí máš a pokud ji můžeš pro ošetření i využít, je její ztráta naštěstí ta nejmíň komplikovaná. Stačí jen napsat nebo zavolat na tvou pojišťovnu, oni si tě pod rodným číslem ověří, a v pohodě a celkem rychle ti náhradní kartičku vystaví a pošlou. Taky by se ti to mohlo hodit třeba ještě v případě, kdy právě čekáš u doktora nebo na klinice na ošetření a oni tě tam bez zdravotní kartičky sprostě odmítnou. Pak jen svý pojišťovně po telefonu nadiktuješ fax recepční na příjmu, co tam dělá takový dusno, a oni jí info o tvým pojištění rádi obratem odfaxují. 

Poznámka: Pokud nevíš, jak přesně můžeš zdravotní kartičku EHIC v zahraničí používat, připravuju o tom samostatnej článek. Brzo si to tu budeš moct pročíst.

Ztráta peněz

Tohle jsi možná nevěděl, stejně jako ještě donedávna já. Ale zjistila jsem, že pokud v zahraničí ztratíš, nebo ti ukradnou veškerý peníze a ty tam zajdeš na náš zastupitelskej úřad, jsou ochotní ti peníze na cestu domů půjčit. Samozřejmě to má svý podmínky a víc ti k tomu řeknou tam. Ale při tom úplně nejhorším scénáři aspoň nezůstaneš trčet někde na ulici na suchu. Což je podle mě fajn zpráva. Pokud to nechceš hnát tak vysoko a vyřešíš si to radši v klidu se svou rodinou, nebo tě založí hodní kolegové nebo kámoši z práce, je to samozřejmě mnohem jednodušší a lepší řešení. 

Ztráta platební karty

Tak kartu jsem sice ještě neztratila, ale zato mi v jedný zemi nefungovala a v jiný jsem zase úspěšně zapomněla PIN. A můžu teda říct, že to byly jedny z nejhorších momentů. Zoufalost, že u sebe už prakticky nic nemám a pokud s tím něco hned neudělám, budu bezdomovčit s týpkama opodál, byl teda úžasnej zážitek. Takže si docela dokážu představit i tu třetí nepříjemnost. A to, že je karta se všema milovanýma penězma fuč. Co dělat s tím?

Zablokuj ji - musíš ji hned zablokovat. Jenže tady se může objevit překážka. Nemáš číslo na banku. Nemáš internet v mobilu, aby sis to číslo našel. Nemáš v mobilu internetový bankovnictví, aby sis kartu blokl přes aplikaci. Tak prostě někoho, kohokoliv nablízku popros o mobil, aspoň to číslo na banku na internetu najdi a hned volej. Některý banky ti ji bloknou jen po telefonu, některý to ale vyžadují udělat přes mobilní nebo internetový bankovnictví. Pár vtipných chce dokonce email nebo písemnou žádost, blázni. Tak doufám, že ta tvá je normální.

Obstarej si náhradní - jakmile ji máš zablokovanou, přichází další část. Musíš si nějak obstarat náhradní, protože se k penězům potřebuješ dostat. Některý banky ti vystaví tzv. "emergency card", teda kartu v případě nouze, nebo jak to mám správně přeložit. Když o ni banku zažádáš, jde to celkem rychle a do tří dní ji máš na svý adrese v zahraničí. Stojí to ale ranec, pár tisícovek to bude, no. A má taky omezenou platnost a úkony, co s ní můžeš vyvádět Pokud nestojíš o emergency card, domluv se na vystavení klasický. Ta ale může trvat ještě o něco dýl. Cena za odeslání je sice dost podobná, ale dobrou zprávou je, že tuhle můžeš využívat v zahraničí i doma v plným rozsahu.

Řekni si o nouzový peníze - některý banky mají i službu "emergency cash", což jsou nouzový peníze. Tvá banka se domluví s jednou ze svých spolupracujících institucí v místě kde jsi, že si na její pobočce vyzvedneš nějakou hotovost. Na jednu stranu je to určitě super, ale i za tuhle službičku se samozřejmě docela prohneš. Proto bych to opět využívala jen v opravdu krajních případech. 

Zapomenutý PIN - karta taky může dál trůnit v tvý peněžence, ale ty si zaboha ne a ne vzpomenout na svůj PIN. Můžeš ho zjistit buď úplně zadarmo, nebo jen za menší poplatek přímo ve svým mobilním nebo internetovým bankovnictví. Popřípadě ti ho banka pošle za poplatek SMSkou. Může se ale stát, že nějaká, řekněme míň moderní, to dělá ještě postaru, a PIN ti změní jedině osobně na pobočce. Tak snad to nebude tvůj případ.

Pomohl ti článek? Pokud ano, budu ráda za sdílení dalším váhajícím dobrodruhům:)