Vše co potřebuješ vědět o sociálním pojištění

14.06.2020

Sociální pojištění (správně pojistné na sociální zabezpečení), je druh daně, kterej pokrývá hned tři složky. Nemocenský pojištění, důchodový pojištění a příspěvek v případě nezaměstnanosti. O nezaměstnanosti v zahraničí i obecně o úřadu práce, jsem se víc rozepsala v článku TADY. Doporučuju na něj mrknout:)

Teď ale zpět k sociální pojištění. Pokud nejsme OSVČ, je jeho placení u nás oproti zdravotnímu dobrovolný. Takže proč bychom se tím měli v mládí nějak zatěžovat. Máme tisíc jiných a aktuálně mnohem důležitějších výdajů, že.. 

Pokud ale odjíždíme do zahraničí za prací, měli bysme aspoň tušit, co si můžeme a nemůžeme dovolit a co si popřípadě do budoucna pohlídat.

Před odjezdem do zahraničí 

Sociální pojištění za tebe v Česku platí buď tvůj zaměstnavatel - pokud tu pracuješ, škola - pokud ještě studuješ, nebo ty sám - pokud jsi OSVČ. Pokud jsi ovšem zrovna na úřadu práce, tak ten bohužel ne. Je totiž nepovinný.

Sociální pojištění teda nemusíš před svým odjezdem absolutně vůbec řešit. Tvůj poslední zaměstnavatel tě automaticky ukončením pracovního poměru ze systému odhlásí. Stejně tak škola, pokud právě končíš studium. 

 Sám tam nemusíš chodit, volat, odhlašovat se, ani se nahlašovat po příjezdu zase zpátky. Nemáš ho ani povinnost po tu dobu platit. Prostě nic. To je parádička, co?

Po příjezdu do zahraničí

Teď se tu budu bavit o trošku jiným sociálním pojištění. O tom zahraničním. Pokud odjíždíš klasicky za prací (takže žádná au pair, dobrovolník, stážista atd), nástupem do práce tě tvůj zaměstnavatel automaticky nahlašuje do systému v tý daný zemi. Budeš tam klasicky odvádět daně a zároveň samozřejmě nahlášenej na zdravotním a právě i sociálním pojištění.  

Teoreticky by to teda mohlo znamenat, že když tam řádně platíš sociální, měl bys mít později z tý doby nárok i na důchod. No, teoreticky. Ale tak jednoduchý to bohužel není. K tomu se za chvíli ještě dostanu. 

Každopádně sociální pojištění má v zahraničí na starost tvůj šéf a ty se s tím nemusíš vůbec trápit. Máš to tu jen pro info, abys plus minus věděl, cože se to tam děje.

Po návratu domů

Jak jsem psala na začátku, nic po návratu nemusíš zařizovat. Jen doporučuju veškerý důležitý papíry schovat. Pracovní smlouvu, výpověď, všechny výplatní pásky, platovej výměr atd. Může se ti to hodit mimo jiné právě i pro doložení nároku na důchod, pokud ti tam na něj vznikne nárok. Založ si na tyhle dokumenty nějakou echt výraznou a hodně barevnou složku. Chápu, nějakej důchod tě teď nejspíš absolutně nezajímá. Ale věř mi, že za pár let budeš schopnej u hledání týhle složky ukázkově vyšilovat:)

Nárok na důchod ze zahraniční

Hodně cestovatelů si myslí, že jim automaticky prací v zahraničí vzniká nárok na důchod i tam. Asi teď velkou část zklamu, ale to je víc než romantická představa:) Musel bys tam totiž zůstat mnohem dýl, než těch pár měsíců. Každá země má ty podmínky stanovený jinak a je potřeba si nárok na důchod a hlavně minimální počet odpracovaných let v tom konkrétním státě zkontrolovat. Nejlíp si to zjisti přímo na jejich úřadě důchodovýho zabezpečení. Pokud už víš, že jsi v tom státě na minimálního období bohužel nedosáhl, zohlední se ti to aspoň ve výpočtu v zemi, kde ano. Takže bys o tu dobu neměl úplně "přijít".

Pokud tam ale minimální dobu splníš a nárok na důchod ti tedy vznikne, spočítá se a nakombinuje potom i s naším českým, samozřejmě. Ne v každým státě je ale věk odchodu do důchodu stejnej! Někde ti vznikne o něco dřív, jinde si musíš na tu další důchodovou část počkat. Jinak o důchod teď žádáš v zemi, kde máš v době žádosti bydliště, nebo kde jsi naposledy pracoval. Kdo ví, jak to bude v budoucnu. Nicméně v tuhle chvíli je tato země odpovědná za vyřízení důchodu ze všech tvých "odpracovaných" států. 

Nejsem úředník, ani odborník přes tohle téma. Proto si raději počti na oficiálních stránkách. Celkem hezkej a přehlednej článek k tomu je třeba TADY. Jinak info najdeš samozřejmě i přímo na České správě sociálního zabezpečení TADY

Když si sociální nebudeš platit

Tenhle odstaveček bude velmi stručnej. Chci tu napsat jen to, co se stane, pokud si sociální pojištění za dobu strávenou v zahraničí nezaplatíš. V podstatě to vyplývá už z celýho tohoto textu, ale mám ráda ve věcech jasno. A je fajn, když mají jasno i ostatní:) Když ho za tebe v Česku zrovna nikdo neplatí a když si ho neplatíš před odjezdem ani ty sám, jednoduše se ti tahle doba nezapočítá do důchodu. Takže je na tobě, co provedeš. Budeš si zálohy po dobu skotačení v zahraničí poctivě platit? Nebo na to prdíš? :)

Pomohl ti článek? Pokud ano, budu ráda za sdílení dalším tápajícím cestovatelům:)