Kde a čím se dá vydělat

19.06.2020

S jakými výdaji při plánování cesty počítat a na čem se dá nejvíc ušetřit, už jsem tu rozebrala. Ale možná ještě víc jak to, tě možná zajímá, jak a čím se dá naopak nejvíc vydělat! Jsou práce, který jsou sice pohodička, ale podle toho taky tvá výplata vypadá. Pak jsou takový, kde se neskutečně nadřeš, ale bude ti to stát všema deseti za to. A něco obdobnýho platí i u různých zemí. Někde tě doslova finančně sedřou z kůže, jinde tě to nebude až tak bolet. Tak si to teď pojďme trošku shrnout.

  • Jakou prací si vyděláš nejvíc?

A jakýpak pozice jsou obecně ohodnocený nejlíp? No, většina jobů pro cizince je placená minimální mzdou. Platí to snad všude ve světě a je to prostě krutej fakt a drtivá většina případů. Zvlášť pokud jedeš jen na pár měsíců, přes letní práznidny, nebo děláš nekvalifikovanou práci. Pokud jsi ale šikovnej a umíš něco, co zaměstnavatelé ocení, máš hezky našlápnutý.

Nejlíp placený práce jsou samozřejmě odborný. Sestřičky, pečovatelé, doktoři, IT specialisti, markeťáci, dělníci, doktoři a tak dále. Pokud ale nemáš žádný speciální zaměření, špatný nejsou ani farmy, sběry, nebo třeba takoví plavčíci. A díky dýškům může být fajn i gastronomie - číšníci, barmani a další podobný pozice. Z neodborných prací jsou pak na výdělek úplně nejvíc boží rybárny. Ale upozorňuju, že tam je dost drastická pracovní doba a vůbec všechno je tam drastický. Takže tyhle peníze jsou zase extrémně vydřený.

  • Jakou prací si vyděláš nejmíň?

A teď se zas pojďme podívat na ten opačnnej pól. Co jsou naopak nejhůř placený práce v zahraničí? Pokud jde o klasickou práci, je to v podstatě všechno, za co dostaneš minimální mzdu. Což je pro nás, cizince, bohužel většina..

Jsou to práce v hotelech, obchodech, parcích, taky všemožný sezónní pozice a úklidy. Ještě hůř jsou na tom ale řekněme nepracovní pozice. Třeba taková au pair, která dostává jen kapesný. Nebo pomoc v domácnosti, kulturně výměnný pobyty, dobrovolnický aktivity, nebo stáže. U těchhle "jobů" nedostaneš v podstatě nic zaplacený. Vyměňuješ svůj čas a práci jen a pouze za jídlo a ubytování zadarmo.

No. A na závěr tohohle článku tu mám pro tebe jednu dobrou radu na konec. Vždycky raději očekávej míň a rozhodně nepočítej každou korunu. Nebo se z toho zblázníš:)

  • Kde si vyděláme nejvíc?

Tohle asi zajímá drtivou většinu cestovatelů. Kdepak je ten ráj? Kdepak jsou ty peníze? Kdepak se budeme mít dobře? Statistiky tady mluví poměrně jasně. Finančně nejlíp se budeme mít v Lichtenštejnsku, Irsku, Nizozemí, Belgii, Francii, Německu, USA, Švýcarsku, Kanadě, Velké Británii a v Severských zemích zemích jako Švédsku, Dánsku, Norsku a na Islandu. No, celkem slušnej výběr, že?

  • Kde si vyděláme nejmíň?

A pak tu máme tu druhou skupinku. Země, kde se pracovat opravdu nevyplatí. Můžeš to ale brát tak, že jsou zase super na dovču, nebo dlouhodobější lowcost cestování. Tam si totiž budeš pochovat s platem z jiných evropských zemí jako král. A jaký státy to tedy jsou? Tak v prvý řadě v evropským měřítku "vede" Bulharsko. V těsným závěsu za ním je Lotyšsko, Rumunsko, Maďarsko, Chorvatsko a pak Polsko. Ještě hůř jsou na tom samozřejmě rozvojový a míň vyspělý státy světa. Víc to tu ale asi nemá smysl rozebírat. Předpokládám, že snad každej, kdo řeší otázku peněz, chce jet do zahraničí především za hezkým výdělkem. Tyhle země teda objeď velkým obloukem.