K čemu je evropská kartička EHIC

12.06.2020

K čemu vůbec EHIC slouží?

EHIC, celým názvem European Health Insurance Card je modrá evropská zdravotní kartička pojištěnce. Tuhle kartičku v peněžence stopro máš, protože ji běžně ukazuješ u doktorů. 

Na co je dobrá? Ve zkratce, ošetří tě s ní i bez cestovního pojištění v dalších evropských zemích. To je super, že? Ale jak je to možný? Není to až tak z důvodu, že mají doktoři v zahraničí zlatý srdce, ale hlavně proto, že jsi zdravotně pojištěnej v jiný členský zemi. Tím pádem máš nárok na nezbytnou lékařskou péči i kdekoliv jinde v EU. Bohužel to ale pořád ještě neznamená, že to máš zadarmo! V zahraničí si totiž místní platí mnohem víc úkonů, než my tady u nás...

V jakých zemích ho můžeme využívat

Je tedy zřejmý, už podle názvu, že EHIC můžeme využívat jen a pouze v rámci Evropy. Teda konrétně v celý Evropský unii, ale taky zemích Evropskýho hospodářskýho prostoru, zkratkou EHP. Pro malý opáčko, státy EU jsou Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko. A státy EHP jsou Island, Lichtenštejnsko a Norsko. EHIC ale můžeme vytasit i ve Švýcarsku a po přechodnou dobu ještě i ve Velké Británii. Pecka.

A teď to nejdůležitější! Jdeme se podívat na to, za jakých podmínek a kdy můžeš EHIC využívat ...:)

NEPRACOVNÍ pobyt do 6 měsíců

Co tohle znamená? Především to, že v zahraničí "normálně" nepracuješ. Pro přiblížení je to například taková au pair, dobrovolník, nebo stážista. Tyhle činnosti jsou považovány čistě jen za výpomoc, nikoliv práci. Nejsi tam proto evidovanej v žádných místních sytémech, ani se ti z platu nic nedaní. Dostáváš jen kapesný a berou tě tam jen jako takovýho hosta. 

V případě, že odjíždíš na nepracovní pobyt na míň jak 6 měsíců, musíš zůstat nahlášenej na český zdravotní pojišťovně. Prostě ti nedovolí se odhlásit. Tím jsi teda bohužel donucenej platit minimální měsíční zálohy na pojištění. Jedno pozitivum to ale přece jen má. Nechají ti tvou kartičku EHIC v rámci Evropy plně k dispozici.

Nepracovní pobyt v rámci Evropy - zůstal jsi nahlášenej na naší zdravce, takže ti kartičku EHIC nechali. Tu můžeš kdykoliv a kdekoliv v rámci Evropě využít. I tak ti ale znovu a opět doporučím zařídit ještě pojištění cestovní. Jak už jsem psala, v zahraničí si lidi platí mnohem víc jednotlivých úkonů. Tak aby tě jedna návštěva u doktora a jeden malej problém nevyšel na polovinu těžce vydřenýho měsíčního platu..

Nepracovní pobyt mimo země Evropy - sice jsi zůstal na zdravce nahlášenej a EHIC ti zůstal, nicméně mimo Evropu ho stejně použít nemůžeš. Tam by ti byl na nic. Takže je jasný, že si musíš zařídit ještě svý vlastní cestovní pojištění. Jaký by to mělo ideálně být a co by mělo obsahovat? To se dozvíš v článku TADY.

NEPRACOVNÍ pobyt nad 6 měsíců

Pokud ale odjíždíš na delší dobu, na víc jak 6 měsíců, tvá česká zdravotní pojišťovna ti už dovolí se odhlásit. Což ti samozřejmě doporučuju udělat. Nemusíš tak zbytečně platit minimální měsíční zálohy. Ovšem pokud se u nás odhlásíš, automaticky ti EHIC seberou. V tomhle případě si teda musíš cestovní pojištění zařídit povinně. Neboj se ale, že ti ho vezmou už navždy. Jakmile se z dobrodrůža vrátíš, vrátí ti ho zase zpátky:)

POZOR. Pokud se odhlásíš s úmyslem zůstat v zahraničí dýl jak těch 6 měsíců a z nějakýho důvodu se neočekávaně vrátíš domů dřív, pojišťovna si na tebe došlápne a budeš muset všechno za celou dobu zpětně doplatit! 

PRACOVNÍ pobyt do 6 měsíců

Pracovní pobyt v rámci Evropy - díky mezinárodní dohodě nesmíš být nahlášenej ve zdravotním systému dvou evropských zemí zároveň. Pokud odjíždíš kamkoliv do Evropy regulérně pracovat, je úplně jedno, na jak dlouho to bude. Odhlásit se tu musíš tak jako tak. A jak už víme, EHIC ti nekompromisně seberou.

Pracovní pobyt mimo Evropu - pokud ale odjíždíš mimo Evropu, ze zdravky se odhlásit naopak nemůžeš. U pobytu do 6 měsíců zůstáváš hezky povinně nahlášenej u nás a platíš si tu minimální měsíční zálohy. EHIC ti sice velkoryse nechají, ale mimo Evropu ho stejně bohužel nevyužiješ:)

PRACOVNÍ pobyt nad 6 měsíců

Pobyt v rámci Evropy- opět se musíš samozřejmě odhlásit, Platí úplně ty stejný pravidla. Takže EHIC ti vezmou a nemůžeš ho nikde použít.

Pobyt mimo Evropu - pokud jedeš na víc jak 6 měsíců, pojišťovna ti dovolí se z ní odhlásit. Což opět samozřejmě doporučuju. I kdyby ses náhodou rozhodl zůstat a měsíční zálohy si platit, EHIC stejně nemůžeš mimo Evropu použít. Takže asi tak:)

Pomohl ti článek? Pokud ano, budu moc ráda za sdílení dalším tápajícím cestovatelům:)