DLOUHODOBEJ nebo KRÁTKODOBEJ job v zahraničí??

22.06.2020

Svět se nám rozdělil na dva tábory. Ten první tvrdí, že se do zahraničí musí odjet jedině na delší dobu, jinak to nedává absolutně žádnej smysl. Ten druhej je zase přesvědčenej o tom, že krátkodobý zkušenosti, častější adaptace a neustálá potřeba na něco novýho reagovat, je do života rozhodně přínosnější. Tak počkat, ztrácím se. Co je teda lepší? Stačí vycestovat jen pár měsíců, nebo se to vyplatí jedině na delší dobu? 

Hm.. Tak tohle je přesně to téma, který je za mě obzvlášť velice zajímavý. Proč? Protože v něm podle mě mají pravdu všichni. Ano, úplně všichni. Ať už tvrdí cokoliv... 

1) TÁBOR ČÍSLO 1- ODJET JEDINĚ NA DELŠÍ DOBU

Všechno to zjištování, domlouvání, vyřizování papírů tady i tam, šílený počáteční placení, rozkoukávání se, začínání ne zrovna atraktivní prací a jen velmi pomalý, pomaloučký vypracování se na lepší místo a plat. Absolvovat to pro lepší budoucnost projednou možná, ale začínat takhle pořád znovu a znovu? Tak to děkuju pěkně, ale absolutně ne...!

Chápu. Všechny tyhle argumenty já samozřejmě beru a na jednu stranu s nimi i souhlasím. Jen si myslím, že zdaleka ne pro všechny je právě tenhle styl práce v zahraničí ideální. Záleží totiž především na jedné věci. Teda respektive otázce, kterou by si měl nejdřív každej cestovatel nejdřív ze všeho položit. A ta zní prostě jen "PROČ". Proč chceš vlastně do zahraničí odjet?? 

 • Pokud chceš zamakat na svým oboru a získat tak do života velmi cennou praxi ze zahraničí
 • Pokud si chceš najít fakt dobře placený místo a u nás za tu samou práci nikdy nedostaneš očekávaný ohodnocení
 • Pokud se chceš ten cizí jazyk konečně doopravdy od A do Z naučit
 • Pokud chceš doma uzavřít celou jednu kapitolu a začít jinde od znovu
 • Pokud si chceš co možná nejvíc vydělat
 • Pokud ti nedělají moc dobře změny, ale i přesto si chceš ten svůj sen splnit
 • Pokud ses zkrátka rozhodl žít svůj život trvale jinde
 • Pokud se do zahraničí stěhuješ za svou láskou a věříš, že je to na správné cestě

Pak jsem přesvědčená, že tobě bude víc vyhovovat právě tato varianta. Od života v zahraničí totiž očekáváš hlavně zlepšení své životní úrovně, praxi, pracovní zkušenosti, ale taky stabilitu a jakousi jistotu. Nový prostředí si chceš ideálně co nejdřív osahat a cítít se tam jako doma. Všechno, co hledáš a co ke své spokojenosti potřebuješ, si v pohodě zařídíš na tom svým jednom vysněným a předem tak pečlivě vybraným místě:)

2) TÁBOR ČÍSLO 2- ODJET JEDINĚ NA KRÁTKODOBEJ JOB

No a pak je tu ještě ta druhá možnost. Ta, kterou já osobně preferuju:) Zjištování, nekonečný hledání, objevování všeho novýho a obecně adaptaci na novým místě, já rozhodně neberu jako přítěž nebo stres. Naopak jako žádnoucí adrenalin a dobrodružství, který upřímně naprosto miluju. Nemám v plánu na dlouhý roky zamávat svýmu životu doma a začínat ho budovat úplně odznovu. Nemám v plánu budovat svou kariéru jinde, ani se vrátit po letech v balíku a těžce za vodou. Lidem jako já, co tímhle stylem cestují a pracují, jde především o jedno. Bavit se. Užít si to. Nasbírat zážitky a zkušenosti. Vidět milion všelijakých bezva míst. A vyzkoušet si toho tak moc, jak jen to půjde. A stejně tak by se tenhle způsob práce v zahraničí mohl líbil i tobě, pokud:

 • Pokud chceš ze svýho mládí vytřískat maximum
 • Pokud máš dost energie i odvahy na všechen ten kolotoč příjezdů, zaučování, i odjezdů
 • Pokud se chceš naučit něco novýho, ale bohužel ne až tak kariérně užitečnýho. Musí se zkrátka počítat s tím, že při tomhle stylu cestování jde spíš o zkušenosti životní, než o ty pracovní
 • Pokud rád poznáváš nový lidičky z celýho světa a rád se k nim na čas připojíš
 • Pokud ti nevadí, že tam dost možná víc utratíš, než kdy vyděláš
 • Pokud jsi smířenej s tím, že žádnou zemi ani jazyk nepoznáš víc do hloubky
 • Pokud máš na cestu jen omezenej čas a nemáš v plánu se nikde natrvalo usadit

Potom jsi podle mě jako stvořenej právě pro tenhle styl cestování a práce v zahraničí. Žádný trvalý a drastický změny, žádný dlouhý přípravy, žádný velký oběti, ani loučení se s domovem. Jen několikaměsíční cesta a spousta novým vjemů a dojmů.

Netvrdím, ani si nemyslím, že jedno je lepší nebo horší. Vůbec ne. Je to prostě jiný a každej styl si najde svý fandy. Ono je strašně krátkozraký shazovat nebo se vysmívat jednomu nebo druhýmu. Reknu to asi takhle. Sto lidí, sto chutí, sto příběhů a taky sto přání. A ono je ve finále vlastně jedno, jakým způsobem, na jak dlouho a za čím do zahraničí jedete. Hlavně si to užijte a at vám to přinese přesně to, co od toho očekáte. No a taky at to prostě a jednoduše sakra stojí za to!J