DESATERO PROČ vycestovat za prací do zahraničí?

1) Naučíte se ovládat cizí jazyk a nezapomenete jej

Biflování cizího jazyka z knížky je taky možností, ale spoustu toho bohužel časem zapomenete. Mimo to se nás teď v každé knize nebo online kurzu snaží přesvědčit, že právě tato metoda učení je ta správná. Může se vám ale velice jednoduše stát, že se v tom začnete nějak ztrácet a potom přestanete mít už úplně chuť se cokoliv nového učit.

Pokud se ale učíte konverzací s rodilým mluvčím o tématu, které se Vás přímo týká a zajímá Vás, naučíte se jazyk mnohem snadněji a rychleji! A hlavně, učení Vás bude bavit!:) Budete totiž řešit vaše zájmy, vaše vlastní zážitky a témata. Vše, co se nás přímo týká si zapamatujeme až desetkrát lépe! Určitě to sami znáte.

Pokud budete alespoň nějakou dobu žít v cizí zemi, budou na vás nová slova a věty doslova skákat. Budete jimi obklopeni. Najednou si budete muset objednat jídlo v restauraci, vyřídit bankovní účet, zkusit si v obchodě nový kousek oblečení, vyřizovat věci okolo bydlení, řešit situace v práci, se zákazníky, s řidičem autobusu, budete se dívat na místní televizi, poslouchat rádio, číst časopisy a tak dále..Chápete, kam mířím. Najednou to nebudou jen okruhy témat v učebnici a učení slov, které možná zapomenete dřív, než je použijete. Budou to reálné situace, které se vás budou přímo týkat a budete o nich sami s někým mluvit. Jednoduše budete mít jazyk "naposlouchaný". Budete sami překvapení, jak plynule a bez chyb začnete za nějaký čas mluvit!

2) Získáte nové přátele z celého světa

Potkávání nových lidí z různých koutů světa je obrovským přínosem! Pokud cestujete spolu s kamarády, je to skvělá varianta pro začátek. V nové zemi se společně rozkoukáte, navzájem si pomůžete, máte s sebou někoho, koho znáte. Díky tomu máte na začátku pocit bezpečí, to je skvělé, vážně.

Zkuste spolu ale netrávit všechen volný čas. Najděte si vlastní nové kamarády, se kterými si rozumíte. Každý člověk nás totiž inspiruje i ovlivňuje zároveň. Všechny baví něco trochu jiného a díky novým lidem si zkusíte nové věci. Začnou vás zajímat nová, společná témata. Možná objevíte svůj talent nebo nadšení pro to, co by vás nikdy předtím vážně nenapadlo!

A co víc, je to skvělá příležitost jak se dostat k zajímavým kontaktům, které se Vám v budoucnu můžou hodit! V dnešní době, kdy je pro nás svět doslova otevřený a cestování se stává dostupné prakticky všem, se to prostě hodí:) Dalším bonusem je, že získáte povědomí o kultuře země, ze které noví známí pochází. Jejich běžných zvycích, přesvědčeních nebo obecných názorech na různá a zajímavá témata.

3) Cestujete a poznáváte zemi daleko levněji

Cestovat jako turista je krásné a pohodlné, ale nemusí Vás to vždy vyjít nejlevněji. Sami určitě znáte, že toho chcete stihnout na dovolené co nejvíc. Často se přesouváte (což vás stojí čas i finance), moc si vlastně neodpočinete a vidíte tak nějak všechno a nic... Nedokážete si pořádně to jedinečné místo užít. Jeho atmosféru, rytmus, drobnosti, co jsou podle mě zajímavější, než hlavní turistické atrakce. Ty nejlepší věci nejdou uspěchat. Ani je neuvidíte, nazažijete instantně během týdenního pobytu. Zpomalte..

Pokud se rozhodnete v nějaké zemi pracovat a strávit na jednom místě delší dobu, dostanete skvělou odměnu. Nejenže si tak financujete dlouhodobější pobyt, ale poznáte zemi daleko víc, než má možnost jakýkoliv turista! Garantuju vám, že se dostanete na místa a budete mít zážitky, o kterých jiní cestovatelé nemají ani ponětí.

Budete vědět, kde se kvalitně a levně najíst. Budete mít mnohonásobně levnější ubytování. Zažijete jejich státní svátky, oslavy, koncerty, sportovní zápasy, zajdete si do méně významné galerie. Zkrátka to, na co byste neměli v klasickém itineráři turisty čas.

Ale hlavně, budete vydělávat v místní měně. Co to pro vás znamená? Většina oblíbených zemí, kam se jezdí pracovat, jsou logicky ekonomicky silnější. Nebudete si tedy muset doma "utahovat opasky" a šetřit z brigád nebo výplat. Nebude vás vůbec trápit, že jste si dali kávu za 4 eura, drink za 15 dolarů nebo jste jeli na krátký výlet autobusem, který vás stál šílených 40 liber. Budete vydělávat jako místní a vyšší ceny vám proto nezkazí náladu!

4) Poznáte novou zemi a její kulturu

Pokud cestujete na delší dobu a v zemi se aktivně zapojíte do dění, tedy například pracujete mezi místními, čeká Vás skvělá odměna. Tou odměnou je hlubší poznání místních lidí a jejich kultury, přírody, významných míst nebo třeba oslavíte jejich národní svátky. Stanete se na čas součástí jejich země.

Jako turista si nedokážete vytvořit reálný obraz země, kam jste se vydali, pokud na to máte pouze omezený čas. Sami to všichni dobře známe. Chceme vidět ty nejdůležitější, nejhlavnější, nejznámější místa. Ano, plný dalších turistů a cizinců, kteří měli samozřejmě stejný nápad a cíl. Pokud ale máte na jednu zemi mnohem víc času, zjistíte, že to je vlastně o nečem úplně jiném a poznáte její "opravdovou" tvář.

Kamkoliv cestujete, vždy uvidíte pro vás něco nového, vždy vás má co překvapit, inspirovat i udivit. Každý národ je totiž jiný a to je na tom to krásné. Nemusíte cestovat zrovna přes půl světa, abyste viděli krásný místa. Jedinečná atmosféra a originalita země vás čeká i u našich bližších evropských sousedů:)

5) Narušíte svou každodenní rutinu

Pobyt v zahraničí Vám přinese spoustu pozitivních věcí a jednou z nich je i stoprocentní narušení každodenní rutiny. Každý den se může objevit něco, co jste ještě nikdy neřešili, neviděli, nezažili. Nikdy nevíte, do jakých skvělých míst při výletu zabloudíte, jakého dalšího bláznivého cestovatele potkáte, kde se najednou ocitnete. To by se vám doma, kde vše důvěrně znáte, asi jen tak nestalo:)

Ne všichni ale mají rádi změny a proto to ze začátku někdo může vnímat spíš negativně. I kdyby vše nebylo tak růžové jako jste si doma při plánování zidealizovali, naučte se ve všem hledat to dobré! V zahraničí jednoznačně zažijete spoustu skvělých a nových věcí, na který po svým návratu domů budete ještě mockrát rádi vzpomínat:) 

6) Získáte nadhled nad svým životem

Všem lidem čas od času prospěje změna prostředí a zamyšlení se nad naším každodenním životem "z dálky". Abychom viděli věci, co nám spíš ubírají sílu než přidávají energii, musíme si od nich dát na čas odstup. Vycestovat do zahraničí je naprosto dokonalý způsob! Rozhodně tím neztratíte svůj čas a naopak vám toho do života spoustu přinese. Zpátky domů pak přijedete s vyčištěnou hlavou. Najednou budete vědět, jak se správně rozhodnout a rozhoupete se k větším a hlavně pozitivním změnám ve vašem životě.

Díky odloučení od přirozeného prostředí, rodiny a kamarádů se budete nuceni o sebe postarat sami, což je důležitým mezníkem v životě každého mladého člověka. Poznáte své silné stránky i ty slabé, na kterých budete moct zapracovat. Taky postupně zjistíte, co je v životě vlastně opravdu důležité a sestavíte si naprosto jiné životní hodnoty, než jste měli doposud.

7) Máte výhodu před ostatními

Nová pracovní zkušenost je zároveň i nová životní zkušenost. Každá dovednost se Vám bude jednou určitě hodit. Zkušenosti ze zahraničí se považuje za jednu z těch vůbec nejcennějších!

Mezi dalšími uchazeči o práci zaměstnavatelé upřednostnují lidi se zahraniční zkušeností. Mluvím teď opravdu i ze své vlastní zkušenosti. Pokud bych ji já sama tehdy v životopise neměla, nemohla bych dělat ani jednu svou práci. Proč je to pro zaměstnavatele lepší? To je jednoduché. Takového člověka totiž jen tak něco nerozhodí. To, že jste se tak vůbec rozhodli, zvládli se tam o sebe sami postarat a ještě tam pracovat, totiž není pro každého! A každý rozumný zaměstnavatel si je toho dobře vědom:)

8) Otevírají se vám dveře do budoucna

Pokud svou pracovní zkušenost berete vážně, je dost možné, že si toho všimnou i ostatní. V průběhu pobytu Vám mohou například přijít i další pracovní nabídky. Nezavírejte před nimi dveře. Vše, co se děje, má svůj důvod..

Nikdy nevíte, na koho během svého pobytu v zahraničí narazíte a jaká příležitost vám skočí do cesty. Spousta mých známých dostala během doby, co v zahraničí žili, mnohem lepší a zajímavější nabídky. Berte práci, za kterou tam jedete, jako takový odrazový můstek. Někde se začít musí, tak to prostě zkrátka chodí. Jakmile se seznámíte s prostředím a rozkoukáte se jak to tam chodí, pak už je další změna jen a jen na vás..

9) Plníte si svá přání

Pokud jste se ocitli v cizí zemi a tam i pracujete, pak jste to tak asi chtěli, že? Pokud už někdo takové velké rozhodnutí udělá, musí to chtít opravdu hodně, mám pravdu? V tom případě jste si splnili své přání:). Všichni máme nějaký svůj "bucket list", který si postupně plníme.

Nevím jak vám, ale mně se vždy plní mé přání v zahraničí daleko líp a rychleji, než doma. Možná, že doma máme tendence sklouznout do šedi všedních dní a málokdy uděláme něco bláznivého, něco jinak. Spíš koukáme víc pod nohy kam šlapeme, než k nebi abychom snili. Doma je naše staré já, které nechce moc vyčnívat z davu.

Když ale překročíme hranice, najednou je nám jedno, co si o nás ostatní myslí. Jsme daleko od domova a můžeme být konečně tím, čím chceme být. Zkoumáme nový prostor, všechno nás zase baví, zase blbneme jako děti, jsme odvážní, žízniví po nových zážitcích. Najednou si dovolíme plnit své sny. Jeden za druhým. Je to naprosto skvělý pocit a to je důvod, proč lidi tak rádi cestují! Na nic si v tu dobu nehrají, naopak, jsou konečně sami sebou!

10) Poznáte sami sebe?

Zní to jako klišé? Musíte odjet na druhý konec světa, abyste poznali sami sebe? Možná ne, možná ano:) Všichni občas cítíme, že potřebujete vypadnout pryč, prostě kamkoliv, jen nebýt doma.. Ať už nás v tu chvíli trápí cokoliv a důvody pro útěk do zahraničí máme jakékoliv, vždycky si s s sebou do batůžku přibalíme jedno. Sami sebe. I když pojedete na druhou půlku zeměkoule, vždy tam stejně budete jen a jen vy. Se svými problémy, myšlenkami, minulostí. A pokud chcete ve svém životě opravdu změnu, jednou se stejně budete muset podívat do svého nitra a začít se změnami uvnitř sami sebe.

Utíkat před realitou člověk nějakou dobu může. A pobyt v zahraničí, daleko od známých, kamarádů, rodiny, spolužáků a vašeho města tomu na chvíli pomůže. Ale po nějaké době se začnou objevovat ty stejné problémy i myšlenky, jen s jinými lidmi a prostředím okolo vás. Co je ale obrovskou výhodou? Daleko od domova totiž můžete využít nového prostředí ve svůj prospěch! Můžete zapracovat sami na sobě. Zjistit, co chcete v životě dělat. Zjistit, na čem u sebe musíte ještě pracovat, abyste toho dosáhli. Zjistit, kdo vlastně jste a jak být lepším člověkem. Na cestách tak často poznáte hlavně sami sebe...