Co musíte vědět o pojištění

Jak to doopravdy je se zdravotním, sociálním a cestovním pojištěním při cestách do zahraničí?


Častá otázka všech, kdo řeší pracovní pobyt v zahraničí. Z různých míst dostáváte kupodivu různé informace. A pokaždé jsou jako zázrakem úplně jiné! Kde je tedy pravda? Vezmeme to tedy hezky popořadě.

Záleží na tom, jestli jedete opravdu na "pracovní" pobyt.

Budete v zemi regulérně pracovat? Budete nahlášeni v jejich systému, přidělí vám jedinečné číslo, pod kterým budete odvádět sociální a zdravotní pojištění v dané zemi? Pod kterým také budete platit daně.?

Nebo jedete na jiný než pracovní pobyt? Tyhle pobyty se většinou nazývají tzv. kulturně- výměnné. Pro představu je to například "au pair" nebo jiná "praxe" v zahraničí.

V takovém případě nemáte své pracovní číslo, nejste nahlášení na zdravotním ani sociálním pojištění v dané zemi, nedostáváte plat (ale pouze kapesné), které vám stát nijak nedaní.

1) Jedete do zahraničí pracovat

Zdravotní pojištění

Správně byste neměli být nahlášeni v jeden čas u dvou státních zdravotních pojišťoven ve dvou různých zemích zároveň. Dobře, a co to tedy znamená?

Ve zkratce, abyste se mohli v pořádku nahlásit na zdravotní pojišťovně v zemi, kam jedete pracovat, musíte se odhlásit ze naší české zdravotní pojišťovny.

I když studujete ve škole na denním studiu a zdravotní pojištění za vás tedy platí stát, ani tak se vám tato podmínka nevyhne. Odhlásit byste se měli i v tomto případě. Otázkou pak samozřejmě je, jestli takové případy vůbec někdo kontroluje. Riziko už je ale na zvážení každého z vás. 

Evropská kartička EHIC

Jakmile se odhlásíte, pojišťovna Vám bohužel vezme Vaši modrou evropskou kartičku pojištěnce. Tuhle kartičku u sebe určitě všichni máte a běžně se jí prokazujete u doktora. Jmenuje se EHIC= European Health Insurance Card. S tou vás v jiných evropské zemích v pohodě ošetří (bez cestovního pojištění). Důvod je jednoduchý. Protože jste zdravotně pojištěni v jiné členské zemi, máte nárok na stejnou zdravotní péči jako mají místní.  Nebojte se, jakmile přijedete z cest zpátky domů a nahlásíte se na zdravotní pojišťovnu zpět, kartičku Vám zase vrátí.

Cestovní pojištění

Minimálně na cestu tam (a zpět) a na první dny v cizí zemi bych doporučila, abyste si zařídili cestovní pojištění. Jelikož jste se právě odhlásili z vaší pojišťovny a sebrali Vám kartičku EHIC, byl by risk nemít žádné zdravotní pojištění, byť jediný den. Pokud se nic nezměnilo, tak každý člověk musí být každý den svého života zdravotně pojištěný. Myslí se tím naštěstí i klasické komerční cestovní pojištění. Pokud jste se tedy právě odhlásili z pojišťovny a chystáte se vycestovat za prací, kde se po příjezdu registrujete na úřady i pojišťovny, určitě si k tomu zařiďte i cestovní pojištění. Aspoň na prvních pár dní. Ono totiž bude nějaký den trvat, než si po příjezdu do nové země vše zařídíte a na zdravotní pojišťovnu se tam (vy nebo váš zaměstnavatel) v pořádku nahlásíte. 

Sociální pojištění

Pokud jedete do zahraničí regulérně pracovat, budete tam nahlášení jak ke zdravotní pojišťovně, tak právě i k sociálnímu pojištění. To znamená, že se vám tato odpracovaná doba (byť v zahraničí) bude započítávat do našeho důchodu. Každá země to má samozřejmě trochu jinak, ale obecně to bude fungovat takto. Dostanete v zemi jedinečné pracovní číslo, pod kterým budete nahlášeni k úřadům i k pojišťovnám. Sociální pojištění se vám tedy bude klasicky strhávat z vašeho platu a zároveň jej za vás bude platit i váš zaměstnavatel. Sociální pojištění tedy v Česku nemusíte vůbec řešit. Jakmile se vrátíte z cest, jen dodáte dokumenty prokazující to, že jste jej po tu určitou dobu řádně platili v cizině.

2) Jedete do zahraničí na kulturně-výměnný pobyt

Zdravotní pojištění

U těchto případů rozlišují české zdravotní pojišťovny dva případy. Rozhoduje fakt, jestli jedete na méně než 6 měsíců, nebo na více jak 6 měsíců.

Jedete na méně než 6 měsíců

V tomto případě pojišťovna nedovoluje, abyste se odhlásili z naší zdravotní pojišťovny. Jelikož cestujete na x měsíců do zahraničí, pravděpodobně v Česku nepracujete, ani nejste nahlášení na úřadu práce. Tedy zdravotní pojištění za vás nikdo jiný neplatí. Musíte tedy sami hradit alespoň minimální zálohy na zdravotní pojištění sami. Aktuální měsíční povinnou částku vám vypočítají ve vaší zdravotní pojišťovně.

Jiný případ je ovšem takový denní student. Pokud cestujete na kulturně - výměnný pobyt například během letních prázdnin, zdravotní pojištění za vás bude dál platit škola. Jako student tedy nemusíte v tomto případě vůbec nic řešit (jste normálně nahlášení u naší zdrav. poj.)

Jelikož zůstanete zdravotně pojištění u nás, samozřejmě vám nechají evropskou kartičku EHIC. Díky EHIC Vás běžně ošetří i v zahraničí, v rámci Evropské Unie tak, jako by ošetřili jejich místní  obyvatele. A to je právě to. Ve spoustě zemích Vás s touto kartou sice ošetří, ale může tam být zvykem za spoustu zákroků, ošetření i návštěv lékaře platit!

A jak nejspíš víte, v některých zemích je na naše poměry extrémně draho. Až tedy pojedete na kulturně- výměnný pobyt na míň jak 6 měsíců a kartičku EHIC vám nechají, nespoléhejte se jen na ni, ať se vám návštěva doktora neprodraží! Rozhodně doporučuji na celou dobu zařídit i klasické cestovní pojištění.

Jedete na více než 6 měsíců

V tomto případě máte možnost odhlásit se po dobu strávenou v zahraničí ze zdravotní pojišťovny. Rozhodně doporučuji to udělat. Nemusíte totiž v tomto případě platit žádné měsíční zálohy. Vezmou Vám ale evropskou kartičku EHIC, jak jsem popisovala výš.

Takže si určitě budete zařizovat klasické cestovní pojištění. Jak už víte, v rámci kulturně- výměnného programu jste v cizině jen jako "host". A protože tam nepracujete, znamená to pro vás mimo jiné to, že nebudete v cizině nahlášeni ke zdravotnímu pojištění. Nezbyde Vám asi nic jiného, než si zajistit a zaplatit cestovní pojištění na celou dobu Vašeho pobytu.

POZOR: Pokud se z pojišťovny odhlásíte (jedete na déle než 6 měsíců) a z nějakého důvodu se vrátíte domů dřív, pojišťovna vás nahlásí zase zpět, ale bude po vás chtít zpětně doplatit všechny tyto měsíce!

Cestovní pojištění

V každém případě doporučuji, abyste si zařídili cestovní pojištění, jak už jsem psala několikrát výš. Nikdo tam za vás nebude zdravotní pojištění platit. Na celou dobu pobytu (i na cestu z Česka do zahraničí) se určitě nezapomeňte připojistit!

Sociální pojištění

V Česku není placení sociálního pojištění povinné, což je pro vás určitě dobrá zpráva!:) Samozřejmě když jste v Česku zaměstnaní, sociální pojištění za Vás automaticky musí platit Váš zaměstnavatel a strhává se vám z platu. Nebo pokud jste nahlášení na úřadu práce, sociální pojištění za vás hradí tam. To jsou ale jiné situace. Pokud jedete na delší dobu "na praxi" do zahraničí, nejspíš zaměstnáni v ČR nejste a ani nejste nahlášení na úřad práce. V takovém případě za vás sociální pojištění nikdo neplatí. Nicméně ani vy jej platit nemusíte a nemusíte to nijak řešit, jelikož placení je nepovinné. Nevýhodou je, že tato doba se vám bohužel nezapočítává do důchodu.

Pomohl Vám článek?

Doufám, že se Vám můj článek líbil a aspoň trochu vám pomohl ujasnit si základy o pojištění při cestě za prací do zahraničí. Právě otázka pojištění způsobovala často velké zmatky a lidi se mě na ni ptali asi vůbec nejčastěji. 

Snad jsem Vám tady pomohla objasnit pár věcí, které buď právě teď řešíte, nebo se v budoucnu řešit chystáte:)